Cildinizi Sağlıklı Tutun

İnsanlar güzelliğin sadece yüzeysel olduğunu söylüyorlar; Önemli olan "içeride" ne olduğu. İçimiz kesinlikle önemlidir, ancak cilt, dış dünyaya karşı ilk savunma katmanınızdır. Cilt ayrıca genel sağlığınız için önemli ipuçları verebilir. Cildinize iyi bakmayı öğrenin, böylece cildiniz size iyi bakmaya devam edebilir.

Cilt, vücudunuzu birçok yönden korur. “Deri, vücudu bakteri ve insan sağlığı için tehlikeli olabilecek diğer olası çevresel tehlikelerden korumak için bir bariyer sağlıyor”  Cilt başka roller de oynar. Bir nesnenin çok sıcak veya keskin olduğunu hissetmenize izin veren sinir uçları içerir, böylece hızlı bir şekilde uzaklaşabilirsiniz. Cildinizdeki ter bezleri ve küçük kan damarları vücut ısınızı kontrol etmeye yardımcı olur. Ve cildinizdeki hücreler güneş ışığını sağlıklı kemikler için önemli olan D vitaminine dönüştürür.

Cilt ayrıca sizi bir sağlık problemine karşı uyarabilir. Kırmızı, kaşıntılı bir kızarıklık, alerji veya enfeksiyonlara işaret edebilir ve yüzünüzdeki kırmızı "kelebek" döküntü, lupus belirtisi olabilir. Sarı renk, karaciğer hastalığını gösterebilir. Koyu veya sıra dışı benler, cilt kanserinin bir uyarı işareti olabilir. Cildinizde beklenmedik değişiklikler olup olmadığına dikkat edin ve endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Yeterli sıvı içmezseniz veya güneşli veya kuru koşullarda çok fazla zaman geçirirseniz cildiniz çok kuru olabilir. Araştırmacılar , “Elleri yıkamak hijyen açısından önemli olsa da, çok fazla yıkamak da cildin kurumasına neden olabilir” diyor, özellikle de sıcak su ve sert sabunlarla yıkarsanız. Kuru cildi tedavi etmek için nemlendirici kremler veya losyonlar kullanın ve ellerinizi yıkarken ve yıkarken sıcak su yerine ılık kullanın. Evinizdeki havayı daha az kuru hale getirmek için nemlendirici kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Güneş cildinize de zarar verebilir. Güneş ışığı, güneş yanığına neden olan ve cildinizin daha hızlı yaşlanmasına neden olan ve yaşlandıkça daha fazla kırışıklığa yol açan ultraviyole (UV) ışık içerir. Araştırmacılar "UV'ye maruz kalma ile cilt kanseri arasında güçlü bir bağlantı var" diye ekliyor. Bu yüzden cildinizi güneşten koruyun. Şapka ve diğer koruyucu giysiler giyin, güneş koruma faktörü (SPF) en az 30 olan güneş kremi kullanın ve güneş ışığının en güçlü olduğu sabah geç ve öğleden sonra erken saatlerde güneşte geçirdiğiniz zamanı kısıtlayın.

Birçok cilt araştırmacısı, cildinizin mikrobiyomunu, yani cildinizde yaşayan bakterileri ve diğer mikroskobik organizmaları inceliyor. Bu mikroplardan bazıları yardımcı olabilir. Kanıtlar, vücudun enfeksiyonla savaşan bağışıklık sistemini güçlendirdiklerini ve sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olduklarını gösteriyor. Araştırmacılar "Ancak, belirli mikroplarla bağlantılı olduğu bilinen bazı cilt hastalıkları var" diyor. "Bu mikropların sağlıklı insanlar ve cilt hastalıkları olan insanlar arasında nasıl farklılaştığını anlamaya çalışıyoruz." Uzun vadede, bilim adamları, zararlı olanları azaltırken sağlıklı cilt mikroplarını desteklemenin yollarını bulmak istiyorlar.

Cildinizi sağlıklı tutmaya yönelik ipuçları için "Hubislab '' ürünlerine bakın.

Medicaline
Medicaline
Medicaline
Medicaline
Medicaline
Medicaline
Medicaline
Medicaline
#medicaline
Instagram’da bizi takip edin.
medicalineofficial